سیستم صوتی مساجد :(Mosque)

نیایش یکی از مهمترین نیازهای معنوی بشر محسوب می گردد و برآوردن آن نیازمند مکانی مشخص و دور از جهان مادیست. به وجود آمدن نیایشگاه در شهرها  نشان از اهمیت و توجه ویژه جوامع بشری در طول تاریخ به این نیاز برجسته دارد. در این میان اسلام نیز به عنوان دینی جامع که تمام نیازهای بشری را مدنظر دارد از دیگر ادیان مستثنی نیست و مسجد را به عنوان مهمترین مرکز اجتماعی و عبادی مسلمانان مطرح می کند.

 مساجد و اماکن مذهبی به علت ریشه های دینی مردم کشورمان از اهمیت بالایی برخودار است. به همین دلیل سیستم صوتی مناسب، نقش ویژه ای در برنامه های دایر در اماکن مذهبی ایفا می نماید. کاربری مساجد واماکن مذهبی شامل پخش اذان و اقامه نماز در مساجد، سخنرانی، مداحی و برگزاری برنامه های مذهبی می باشد.

 

برای انتخاب سیستم صوتی مساجد به چه نکاتی باید توجه شود؟

1- صدای یکنواخت:

یک مسجد از فضاهایی چون صحن (ورودی مسجد)، ایوان (فضای بیرونی مساجد)، شبستان، گنبد، مناره و محراب تشکیل شده است. در هنگام پخش اذان می بایست صدای موذن بصورت یکنواخت و با حجم مناسب در تمامی قسمت های مسجد شنیده شود.

 

2- انتخاب تجهیرات کارآمد یکی دیگر از موارد مهم برای دستیابی به سیستم صوتی مناسب می باشد:

 

الف) بلندگو(اسپیکر):

انتخاب بلندگوی مناسب برای سیستم صوتی مساجد از نکات بسیار مهم است. با توجه به ارتفاع زیاد و فضای گنبدی شکل  مساجد می ­بایست از بلندگوهای متناسب بهره گرفت. بلندگوهای ستونی برای جلوگیری از بازتاب صدا بهترین گزینه برای مساجد هستند. البته به غیر از نوع بلندگو توجه به کیفیت ساخت و پارامترهای فنی بلندگو نیز حائز اهمیت است. پاسخ فرکانسی، توان و شدت صوتی از پارامترهای اصلی است که باید در نظر گرفته شود.

 

ب) آمپلی فایر (تقویت کننده صدا) :

صدارسانی به بلندگوها از طریق آمپلی فایرهای صوتی صورت می پذیرد. نظر به اینکه فواصل بلندگوها از یکدیگر در مساجد عظیم، زیاد است و تعداد بلندگوها نیز زیاد می ­باشد توجه به نحوه انتقال سیگنال صوتی حائز اهمیت ویژه ای خواهد بود.

 

ج) میکسر صدا :

کنترل تمامی تجهیزات صدا توسط صدابردار بوسیله میکسر کنترل می گردد. میکسر صدا براساس تجهیزات صدا (مانند تعداد میکروفن و تعداد بلندگوها) و امکانات ضروری (مانند تعداد کانال، افکت، اکولایزر و ... ) انتخاب می گردد. میکسرهای صدا به دو دسته میکسر دیجیتال و میکسر آنالوگ تقسیم می شوند.

 

د) میکروفن :

میکروفن وسیله ای است که صدا را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند. میکروفن ها انواع ساختاری متفاوت (مانند دینامیک، خازنی، ریبون و ...) دارند. همچنین از نظر ظاهری به دو دسته میکروفن های بی سیم و میکروفن های با سیم تقسیم می شوند. انتخاب میکروفن بر اساس مواردی چون الگوی قطبی، میزان حساسیت، سایز کپسول و ... انتخاب می شوند.

سیستم صوتی هیئت و دسته عزاداری :(Religious Ceremony)

 

برگزاری مراسم­ های آیینی و مذهبی بخش مهمی از هویت فرهنگی ایران امروز است. این مراسم ­ها در جایجای کشور و متاثر از فرهنگ اقوام مختلف دارای تنوع در نحوه­ی برگزاری می ­باشند. آنچه در این گوناگونی و تنوع مشترک است، اهمیت بحث صدارسانی است. صدای سخنران، مداح یا تعزیه خوان می بایست با کیفیت مطلوب به شرکت کنندگان در مراسم برسد چرا که اغلب، تعاملی دو طرفه میان نوحه­ خوان با شنودگان برقرار بوده و برگزاری با شکوه مراسم در گرو ایجاد موثر این تعامل است.

مراسم های مذهبی نوعا در دو دسته ­بندی کلی قابل تفکیک می­باشند. مراسم­هایی که در هیات ­ها، تکایا و مساجد برگزار می­شوند و مراسم­ های که در غالب دسته ­های عزاداری در خیابان­ ها در حرکت می ­باشند. با توجه به نیازهای هر یک از این دو، می ­بایست طراحی سیستم صوتی متناسبی صورت بپذیرد.

 

سیستم صوتی هیات :

مراسم ­هایی که در هیات­ ها و تکایا برگزار می ­شوند چه در عزاداری­ ها و چه در جشن­ ها و مولودی ­ها از دو بخش اصلی تشکیل می­ گردند. بخش اول سخنرانی و بخش دوم مداحی است. در هنگام سخنرانی اهمیت اصلی صدارسانی شفاف و واضح برای کلیه شرکت کنندگان است. این به آن معناست که سیستم صوتی می­ بایست پوشش یکنواختی در تمامی نقاط مجلس را فراهم آورد. همچنین صدای سخنران می­ بایست از قدرت کافی نیز برخوردار باشد تا توجه مستمعین را به طور کامل به خود جلب نماید. اینجاست که تولید حجم کافی صدا بدون ایجاد فیدبک از نقاط قوت یک سیستم صوتی کارآمد خواهد بود.

در بخش مداحی، طراحی سیستم صوتی، از پیچیدگی بیشتری برخوردار خواهد بود. چرا که جمعیت، متناسب با نوع مجلس که عزاداری یا مولودی باشد به پاسخ دادن به مداح یا نوحه خوان می پردازند و سینه زنی نیز در طول مراسم بر قرار است. نویز ایجاد شده توسط مستمعین نباید موجب نشنیدن صدای مداح شود چرا که تعاملی دو طرفه بین ایشان برقرار است. از طرفی معمولا در مجالس نقاطی دارای شور بیشتر و به طبع آن نویز بیشتری می­ باشند و نقاطی جمعیت ساکت تر است. در یک طراحی هوشمند چیدمان و نوع بلندگو متناسب با کاربری هر بخش از مجلس می­ تواند متفاوت باشد همچنین امکان تغییر تنظیمات صدای خروجی هر بخش از مجلس در زمان­ های گوناگون مراسم برای صدابردار می ­بایست محیا باشد.

از نکات مهم دیگر توجه به بلندگوهای مانیتور سخنران و مداح در طراحی سامانه صدارسانی است. لازم است سخنران و مداح در طول برنامه صدا خود را به وضوح بشنود و این موضوع بدون ایجاد پدیده فیدبک باید صورت بپذیرد.

از آنجا که مجالس معمولا دارای دو بخش مردانه و زنانه هستند و به طور معمول بخش زنانه امکان دید مستقیم سخنران را ندارند لذا اهمیت سیستم صوتی در بخش زنانه مضاعف نیز خواهد بود، چرا تمام بار انتقال مطلب بر دوش صداست. از همین روی توصیه می شود امکان تنظیم صدای بخش زنانه به صورت مجزا در طراحی سامانه صوتی در نظر گرفته شود تا در صورت نیاز امکان افزایش یا کاهش حجم صدا و حتی ایجاد اکولایز متمایز در دو بخش مجلس فراهم شود.

 

سیستم صوتی دسته ­های عزاداری :

دغدغه اصلی صدارسانی در دسته ­های عزاداری رسیدن صدای مداح به کل دسته می­ باشد. مخصوصا در دسته ­هایی که از ادوات موسیقی مانند طبل و سنج نیز استفاده می­کنند، نیاز به صدایی با شدت بیشتر نیاز است تا مستمعین و شرکت کنندگان در دسته بتوانند صدای مداح را بشنوند. در این راستا معمولا از بلندگوهایی با پرتاب صوتی قوی بر روی چرخ­های متحرک استفاده می­شود. در دسته هایی که بزرگتر هستند بعضا نیاز به استفاده از دو یا چند چرخ حامل بلندگوست. در این فرض، توجه به نحوه انتقال سیگنال میان این چرخ­ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

کارشناسان هلدینگ شیدکو که دارای تجربه ­های متعدد در زمینه طراحی سامانه­ های صوتی برای اماکن مذهبی و دسته­ های عزاداری می ­باشند آمادگی ارائه مشاوره رایگان برای طراحی و بهینه سازی سیستم های صوتی هیات های مذهبی را دارند.

 

آنچه مهم است انتخاب صحیح سیستم متناسب با نوع کاربری مورد نیاز و بودجه هر مجموعه می ­باشد. کارشناسان ما در هلدینگ شیدکو به شما کمک خواهند کرد متناسب با نیاز خود بهترین سیستم صوتی سالن همایش ممکن را تهیه بنمایید.

  • چه کسانی قادر به طراحی و مشاوره سیستم صوتی هستند؟

متاسفانه خیلی از فروشندگان سیستم صوتی  بر اساس تجربه، سیستم صوتی ارائه می کنند. این امر موجب یکنواخت نبودن صدا و ناکارآمدی سیستم صوتی می شود.همچنین بیشتر این افراد تحصیلات آکادمیک سپری نکرده اند و سخنان این افراد فاقد اعتبار علمی می باشد.در هلدینگ شیدکو مهندسین فنی این شرکت دوره های علمی در داخل و خارج سپری کرده اند و قادر هستند از طراحی های خود دفاع کنند. تمامی طراحی ها تحت برنامه های علمی روز جهان  مانند Blueprint ،Armonia ،Ease و... هستند. اگر شما فضایی با معماری متفاوت دارید، این امکان وجود دارد مهندسین اروپایی برای شما طراحی کنند و به شما این اطمینان را می دهند که سیستم صوتی سال های سال برای شما بدون افت کیفیت کار کنند.

  • چرا نباید از برندهای فاقد نمایندگی استفاده کنیم؟

فروشندگان سیستم صوتی کالاهایی پیشنهاد می دهند که فاقد نمایندگی رسمی بوده و از دادن خدمات پس از فروش معذورند. بی شک یک سیستم صوتی کارآمد می بایست چندین سال در یک مجموعه بدون نقص، به پخش صدا بپردازد. اینجاست که توجه به اصالت یک کمپانی و داشتن نمایندگی معتبر بسیار اهمیت دارد. شاید برندهای آمریکایی در نگاه اول بسیار جذاب باشند، اما این نکته رو نباید فراموش کنیم که در صورت بروز اشکال در عملکرد سیستم صوتی، فروشنده کالا قادر به رفع عیب در سیستم صوتی نیستند.

  • هلدینگ شیدکو چه تفاوتی با دیگر فروشندگان سیستم صوتی دارد؟
1. سابقه:

هلدینگ شیدکو با 30 سال تجربه در نمایندگی، طراحی، فروش و خدمات پس از فروش  سیستم های صوتی از اولین شرکت های معتبر ایرانی در حوزه صنعت صدا به شمار می رود.

2. نمایندگی های رسمی:

هلدینگ شیدکو مفتخر است نمایندگی انحصاری و رسمی برندهای (fbt) اف بی تی، (rcf) ار سی اف، (powersoft) پاورسافت، (adamson) آدامسون و (jts) جی تی اس  در ایران می­باشد. برای اطمینان از صحت نمایندگی این هلدینگ، به وب سایت برندهای مذکور مراجعه بفرمایید. همچنین تنوع محصولات هلدینگ شیدکو موجب می­شود که متناسب با بودجه­ های مختلف راه­ حل­ های مناسب ارائه شود.

3. نمایشگاه مرکزی و فروشگاه­ ها :

هلدینگ شیدکو منحصر به یک دفتر کاری  نمی باشد. یک شوروم مرکزی و دو فروشگاه رسمی در تهران، یک شوروم در شهر مشهد این امکان رو به شما می دهد که بتوانید تمامی کالا را از نزیک لمس کنید و صدای آنها را بشنوید.

4. خدمات پس از فروش:

محصولات هلدینگ شیدکو دارای گارانتی یک تا سه ساله و وارانتی پنج ساله می باشند.تعمیرگاه اختصاصی شرکت، یکی از مزیت های کلیدی شیدکو محسوب می گردد. تمامی محصولات ارائه شده در شرکت دارای قطعات یدکی هستند که در صورت مشکل قابل جایگزین کردن هستند.

5. سمینارهای تخصصی:

برگزاری همایش های علمی یکی دیگر از خدماتی هست که هلدینگ شیدکو به دوستداران صدا پیشنهاد میکند تا به اطلاعات خود بیافزایند و بروز شوند.

راهکار های صوتی اماکن مذهبی در داخل کشور

سيستم صوتی رواق دارالهدايه - حرم امام رضا عليه السلام
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوهای ستونی L2406T  از برند rcf و بلندگوی Himaxx40A از برند fbt

ویژگی محصول:

این بلندگو ستونی   (L2406T)  دارای 6 ووفر 1 اینچی و 4 توویتر 1 اینچی با  توان 200 وات در 8 اهم

یکی از بهترین اسپیکرهای برای سیستم صوتی مساجد است. همچنین داری زاویه پرتاپ 150 در 30 درجه ودر 2 رنگ سفید

و مشکی  می باشد. ویژگی منحصر به فرد این اسپیکر three-way بودن و دارای 2 حالت مستقل سخنرانی و موزیک می باشد.

سيستم صوتی رواق امام خمینی - حرم امام رضا عليه السلام
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوهای ستونی NXL24A و اسپیکرها +TT از برند rcf ایتالیا

ویژگی محصول:

بلندگو ستونی NXL24A اکتیو بوده و قابلیت Array دارد. این اسپیکر قابلیت اتصال بصورت آویز از سقف  بصورت تک، جفت(بدون زاویه) و جفت(بازاویه) را دارد

همچنین این اسپیکر قابلیت استفاده با ساب ووفر را نیز دارد.

 

سيستم صوتی  حرم امام رضا عليه السلام - ورودی صحن
راهکار سیستم صوتی :

 استفاده از بلندگوهای فضای بیرونی (out door) از سری Shadow مدل  Shadow 112CTاز برند fbt  ایتالیا

ویژگی محصول:

سری shadow از 3 لایه پوششی تشکیل شده و مقاوم در برابر باران و آب هوای مرطوب است (IP 55).

Shadow 112CT با توان 600 وات یکی از بهترین گزینه ها برای سیستم صوتی رستوران فضای باز، سیستم صوتی مساجد و

هرمکانی که نیازمند سیستم صوتی با کیفیت در فضای باز است.

 

سیستم صوتی مسجد بقیه الله شهر تهران
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوی ستونی Vertus 604A از برند fbt  ایتالیا

 

سیستم صوتی مصلی شهر زنجان
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوهای Art 3  از برند rcf ایتالیا

ویژگی محصول:

بلندگوهای سری Art 3 دارای مدل های گوناگون (10 اینچ ،12 اینچ ، 15 اینچ ) بوده و قابلیت استفاده

در مکان های گوناگون مانند سیستم صوتی مساجد و ... می باشد

 

سیستم صوتی مسجد بقیه الله شهر تهران
راهکار سیستم صوتی :

 استفاده از بلندگوهای Art 3  از برند rcf ایتالیا و آمپلی فایرهای سری M از برند Powersoft ایتالیا

ویژگی محصول:

بلندگوهای سری Art 3 دارای مدل های گوناگون (10 اینچ ،12 اینچ ، 15 اینچ ) بوده و قابلیت استفاده

 

سیستم صوتی مسجد شهدای کن شهر تهران
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوهای Archon 115 وHimaxx60 از برند fbt  ایتالیا و آمپلی فایرهای سری k از برند Powersoft ایتالیا

ویژگی محصول:

این بلندگو از با کیفیت ترین سری از برند fbt می باشد. سری Archon  در گروه  اسپیکرهای نصبی (INSTALL)

و  در ابعاد گوناگون  5 - 6 - 8 - 10 - 12 - 15 اینچ می باشد . سری Archon   پسیو بوده و در 2 رنگ سفید و مشکی تولید می شود.

 

سیستم صوتی هیئت مکتب المهدی شهر تهران
راهکار سیستم صوتی :

استفاده بلندگوی Himaxx60A از برند fbt ایتالیا ، بلندگوی Art 725 از برند rcf ایتالیا و آمپلی فایرهای سری k از برند Powersoft ایتالیا

سیستم صوتی هئیت فاطمیون قم
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوهای +TT از برند rcf ایتالیا

ویژگی محصول:

خانواده +TT    با کیفیت ترین و متفاوت ترین سری از برند rcf   می باشد . بلندگوی TTL6A یک بلندگوی اکتیو بوده

و قابلیت Array دارد. این اسپیکر قابلیت اتصال بصورت آویز از سقف  بصورت تک، جفت(بدون زاویه)، جفت(بازاویه) و سه عدد(بدون زاویه) را دارد.

ویژگی منحصر به فرد این اسپیکر three-way بودن و شفافیت بی نظیر آن است. این اسپیکر محصول سال 2016 برند rcf می باشد.

 

سیستم صوتی هئیت مکتب الزهرا شهر تهران 
راهکار سیستم صوتی :

استفده از بلندگوهای پسیو Archon 112 ، Evomaxx4 ،Evomaxx2 از برند fbt ایتالیا و آمپلی فایرهای سری های k و از برند Powersoft ایتالیا

سیستم صوتی حسینه علی اصغر شهر مشهد
راهکار سیستم صوتی :

استفاده بلندگوهای Himaxx60A ، Evomaxx6A ، Evomaxx4A از برند fbt ایتالیا

 

سیستم صوتی هیئت محبان الزهرا - شهر تهران
راهکار سیستم صوتی :

استفده از بلندگوهای پسیو Archon 112 ، Evomaxx4 ،Evomaxx2 از برند fbt ایتالیا و آمپلی فایرهای سری های k و از برند Powersoft ایتالیا

سیستم صوتی دسته عزاداری کاروان پیاده انصار الحسین شهر مشهد
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوهای هورن  Shadow 112HCT از برند fbt ایتالیا و

 آمپلی فایرهای سری M از برند Powersoft ایتالیا

راهکار های صوتی اماکن مذهبی در کشور های خارجی

سيستم صوتی مسجد در کشور عربستان - (  مسجد الاحسا)
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوهای سری Archon از برند fbt  ایتالیا

ویژگی محصول:

این بلندگو از با کیفیت ترین سری از برند fbt می باشد. سری Archon  در گروه  اسپیکرهای نصبی (INSTALL)

و  در ابعاد گوناگون  5 - 6 - 8 - 10 - 12 - 15 اینچ می باشد . سری Archon   پسیو بوده و در 2 رنگ سفید و مشکی تولید می شود.

 

سيستم صوتی مسجد در کشور عربستان - (جامعه الملک فیصل)
راهکار سیستم صوتی :

استفاده از بلندگوی ستونی Vertus 604A از برند fbt  ایتالیا

ویژگی محصول: 

سری Vertus از برند fbt  ایتالیا یکی از بهترین گزینه ها برای پروژه های Install می باشد. تمامی بلندگوهای این سری ستونی و در 2 رنگ سفید و مشکی می باشد. بلندگوی ستونی Vertus 604A دارای DSP بوده و از 6 عدد ووفر 4 اینچ تشکیل شده است. در فضاهای گنبدی شکل مانند مسجد برای جلوگیری از reverb از بلندگوی ستونی استفاده می کنند.