میکسر حرفه ای
میکسر حرفه ای سیستم صوت با بالاترین کیفیت

با توجه به محیط و کاربری که دارید میکسر حرفه ای سیستم صوت از تجهیزات مهم آن به شمار می آید. این وسیله سیگنال های صوتی را ترکیب می کند و بعد از پردازش به ارسال آنها می پردازد.  در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی درباره میکسر حرفه ای سیستم صوت با بالاترین کیفیت خواهیم پرداخت تا آگاهی کافی را داشته باشید.

میکسر حرفه ای سیستم صوت

با توجه به اینکه میکسر را برای ضبط صدا می خواهید و یا اجرای زنده دارید برای خرید آن باید اقدام کنید. سیستم حرفه ای سیستم صوت با بالاترین کیفیت دارای پری آمپ میکروفن مناسب است. این امکان وجود دارد که پردازنده های خارجی به آن متصل شوند. اگر پخش زنده دارید میکسر حرفه ای سیستم صوت باید با سیستم صوتی که استفاده می کنید سازگار باشد.باید  کل گروه موسیقی، اتصالات و قابلیت پردازش مناسب را داشته باشند. یک میکسر حرفه ای سیستم صوت باید بدنه ای مقاوم داشته باشد تا برای سفرهای طولانی و همچنین استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف مناسب باشد و خراب نشود.

آشنایی با میکسر حرفه ای سیستم صوت آنالوگ

در زمان پیدایش سیستم های PA و هم زمان با ضبط صدا میکسرهای آنالوگ به روی کار آمدند. هزینه این میکسرها نسبت به نوع دیجیتال پایین تر است و استفاده راحت تری نیز دارند. از این رو با وجود اینکه میکسرهای دیجیتالی تطبیق پذیری بالاتری دارند از میکسرهای آنالوگ همچنان استفاده می شود. این میکسرها از نظر فیزیکی بزرگ هستند و کنترل عملکرد آنها توسط فیدرها، ناب های فیزیکی و سوئیچ ها می باشد. وجود کنترل های فیزیکی موجب شده است از نوع دیجیتال بزرگتر باشند که نوعی ضعف محسوب می شود. زیرا برای استیج هایی که فضای کمی دارند و یا استودیوهایی که شلوغ هستند مناسب نیست و نمی توان از آنها استفاده کرد.

 

در نوع آنالوگ متصل کردن سیگنال ها و همچنین روت کردن سخت افزار راحت تر است. با نگاهی به آن می توان از بسیاری از چیزها سردرآورد زیرا همه چیز در این میکسر قابل دیدن است. البته در نوع دیجیتال اینگونه نیست و از نشانگرها برای موارد مختلف استفاده شده است. میکسر حرفه ای سیستم صوت آنالوگ صدا را با کیفیت بالا انتقال می دهد. عاملی که در کیفیت صدای میکسر تاثیر دارد کیفیت و طراحی مدارهای الکترونیکی و همچنین مبدل آنالوگ به دیجیتال است.

آشنایی با میکسر دیجیتال

اگر قصد دارید دینامیک هایی منعطف و فراگیر برای کار خود داشته باشید و در روت تغییرات لحظه ای اعمال کنید و یا به امکانات افکت گذاری به طور کامل و خوب دسترسی داشته باشید میکسر حرفه ای سیستم صوت دیجیتال بسیار مناسب است. در این میکسر تنها با لمس یک دکمه به اعمال افکت ها و اتصالاتی که از قبل برنامه ریزی شده است خواهید پرداخت که در نوع آنالوگ ممکن نیست. در برخی از انواع میکسر دیجیتال خواهیم دید که با پلاگین های نرم افزاری به خوبی سازگار هستند. این امر موجب تقویت شکل دهی به صدا خواهد شد. با میکسر دیجیتال بر فیدبک کنترل کاملی خواهید داشت و دیگر صداهایی جیغ مانند به گوش نخواهد رسید. با خرید میکسر حرفه ای  صوت دیجیتال قادر هستید سیگنال های عبوری کم یا بدون سیگنال را به شکل خودکار قطع کنید که به آن automatic gating می گویند.

میکسر دیجیتال چه مزایایی دارد؟

با داشتن میکسر حرفه ای سیستم صوت دیجیتال کلیه تنظیمات قبلی خود را می توانید ذخیره و در مواقع لزوم یادآوری کنید. برای این منظور این میکسرها حافظه داخلی دارند و یا اینکه از درایوهای فلش برای این منظور استفاده می کنند. با این خصوصیت تنظیمات ذخیره شده را در یک محل ثابت به سادگی اعمال خواهید کرد. همچنین برای اینکه در محلی جدید به ضبط صدا بپردازید از رکورد تنظیمات ذخیره شده از مکانی دیگر می توانید استفاده کنید که موجب صرفه جویی در زمان انجام ساندچک خواهد شد. با برخی از این میکسرها می توانید به واسطه لپ تاپ برنامه ریزی انجام دهید و در زمان اجرای برنامه زنده تنها به تنظیمات جزئی صدا بپردازید.

 

فیدرهای موتوردار را در برخی از انواع پیشرفته این میکسرها خواهید دید که قابلیت پاسخ به تنظیمات ذخیره شده را دارند و کیفیت بسیار بالایی دارند. کیفیت بالا در میکسرها مهم است چون سبب می شود در صورت استفاده طولانی مدت خراب نشوند و ماندگاری بهتری داشته باشند.  البته این انعطاف پذیری فوق العاده سبب شده است کار با آنها مشکل باشد و نیاز به یادگیری برای تسلط بر امکانات این میکسر داشته باشید البته یادگیری تمام کاربردهای آن ضروری نیست. این پیچیدگی با ذخیره تنظیمات و همچنین پیکربندی رابط کاربری که با نیاز شما متناسب باشد، برطرف خواهد شد. طراحی رابط کاربری هر چه خوب تر باشد تسلط بر عملکردهای مورد نظر سریعتر خواهد بود.

آشنایی با پاور میکسر

در صورتی که بلندگو و مانیتور شما پسیو است و می خواهید اجرای زنده داشته باشید از پاور میکسر می توانید استفاده کنید و اینگونه دیگر نیازی نیست که آمپلی فایر برای تغذیه بلندگو نصب کنید. این میسکرها انواع و اندازه های مختلفی دارند و نیاز همه طیف ها را برطرف می کنند.