میکروفن گرافینی
امکان ضبط صوت با میکروفن گرافینی

گرافین  ماده‌ی شگفت‌انگیز دارای پتانسیل بالایی است که می‌توان از قدرت آن در مصارف گوناگون استفاده کرد. اخیرا دانشمندان اعلام کرده‌اند که نوعی میکروفن از جنس گرافین ساخته‌اند که هزاران برابر نسبت به میکروفن‌های ساده حساس‌تر است. میکروفن گرافینی می‌تواند صداهای فراتر از محدوده‌ی شنوایی انسان را ضبط کند.

 

احتمالا به این زودی شاهد حضور این میکروفن‌ها در بازار نباشیم. اما مطمئنا این میکروفن‌ها نقش اساسی را در شناخت محیط پیرامونمان ایفا خواهند کرد. در حال حاضر نمونه‌ی اولیه این میکروفن تنها می‌تواند فرکانس‌های شنیداری را ضبط کند. اما تیم محقق اعلام کرده که به زودی این نمونه خواهد توانست امواج صوتی با فرکانس‌های فراتر از محدوده‌ی شنوایی انسان را ضبط کند.

 

برای ساخت این میکروفن محققان دانشگاه بلگرید صربستان، از فرآیند رسوب‌دهی شیمیایی بخار استفاده کردند تا ورقه‌های گرافین را برروی بستری از ورقه‌ای بسیار نازک و انعطاف‌پذیر نیکلی، رشد دهند. سپس آن‌ها نیکل را از ورقه جدا کرده و ورقه‌های باقیمانده گرافین (با ضخامت تقریبی ۶۰ لایه) را در پوشش میکروفنی تجاری قرار دادند.

 

این پوشش مثل پوسته ارتعاشی عمل کرده و صدا را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. این تنها، نمونه اولیه است، اما راه زیادی باقیست تا میکروفون گرافینی این تیم به مانند میکروفون‌های تجاری به حساسیت بالاتر از ۱۵ دسی‌بلی در فرکانس ۱۱ برسد. مارکو اسپاسنوویچ یکی از نویسنده‌های مجله 2D materials می‌گوید:

شبیه‌سازی مدل نشان می‌دهدکه میکروفون گرافینی می‌تواند به مراتب حساس‌تر از آن باشد که احتمالات نظری می‌گویند. در ضخامت ۳۰۰ لایه‌ای، پوسته‌ی ارتعاشی گرافین شاید قادر به شناسایی فرکانس‌هایی تا ۱ مگاهرتز باشد. در این مرحله موانع متعددی برای ساخت گرافین ارزان وجود دارد؛ بنابراین میکروفن ما باید بیشتر به فکر اثبات این مفهوم باشد. صنعت به سختی در تلاش برای بهبود تولید گرافین است، نهایتا ما میکروفن‌های بهتری را با هزینه کمتر در اختیار خواهیم داشت.

 

احتمالا میکروفن‌های گرافیکی فوق حساس به این زودی در فروشگاه‌های تجهیزات موسیقی به فروش نخواهند رفت؛ اما تحقیقات اخیر نشان داد که گرافین جزء مواد باکیفیتی است که می‌توان از آن در دنیای واقعی استفاده کرد.

هلدینگ شیدکو وارد کننده تجهیزات صوتی از  برند های مطرح آمریکایی ، اروپایی و آسیایی می باشد.

میکروفن گرافین
میکروفن گرافین