تفاوت بلندگو میدرنج و ساب ووفر
تفاوت بلندگو میدرنج و ساب ووفر
ووفر چیست؟

با خواندن این بخش می‌توانید بفهمید که Woofer چیست و تفاوت بلندگو میدرنج و ساب ووفر در چیست؟ این اسپیکرها انواع مختلفی دارند که در ادامه به طور مختصر راجع به آن‌ها توضیح خواهیم داد.

ووفر استاندارد:

این نوع ووفر، فرکانس‌های صدای 20 تا 2000 هرتز را تولید می‌کند. معمولا مشخصه ووفر این است که صدای بم آن از موج سینوسی فرکانس پایین‌تر تولید می‌شود معمولا از ووفرهای استاندارد در اسپیکرهای دوتایی (تشکیل‌شده از ووفر و توییتر) یا اسپیکرهای سه‌تایی (ترکیبی از ووفر، توییتر و میدرنج) استفاده می‌شود.

ساب ووفر:

تفاوت ووفر و ساب ووفر در توان تولید فرکانس صدای هر کدام است. ساب ووفرها تنها توان تولید کمتر از 200 هرتز را دارند. معمولا از ترکیب یک یا چند ووفر در یک محفظه چوبی، ساب ووفر ایجاد می‌شود. در تنظیمات اسپیکرها بیشتر از همه از ساب ووفرها استفاده می‌شود. در بیشتر موارد این نوع بلندگو را به صورت تکی در یک محفظه قرار می‌دهند. کار ساب ووفر خودرو این است که صداهای کوبشی سطح پایینی که ووفرهای استاندارد نمی‌توانند تولید کنند را بسازد.

مید ووفر:

مید ووفرها دقیقا طیف صدای میانی ایجادشده در ووفرها را پوشش می‌دهند؛ یعنی از 5- تا 200 هرتز.

روتاری ووفر:

روتاری ووفر نوعی اسپیکر به سبک ووفر است که می‌تواند دامنه صدای کمتر از 20 هرتز تولید کند. این دامنه صدا کمتر از دامنه شنیداری انسان است. با فشرده‌سازی هوا در یک اتاق مهر و موم‌ شده می‌توان فرکانس‌های کمتر از صفر هرتز هم تولید کرد.

توییتر چیست؟

توییترها می‌توانند بالاترین طیف صدا را تولید کنند. معمولا این بلندگوها دامنه فرکانسی 2 تا 20 کیلوهرتز را پوشش می‌دهند، اما برخی توییترهای خاص می‌توانند تا رنج فرکانسی 100 کیلوهرتز را هم تحت پوشش خود داشته باشند.

نحوه طراحی و ساخت اسپیکرهای توییتر نیز مانند اسپیکرهای دیگر است، اما تنها تفاوت این است که بلندگوهای توییتر کوچک‌تر هستند. تنها مشکل این بلندگوها این است که فرکانس تولیدشده توسط آن‌ها تقریبا مستقیم است؛ یعنی هنگامی که توییتر درست روبه‌روی شما قرار داشته باشد، کیفیت صدا و موزیک پخش‌شده بسیار بهتر است.

فرق میدرنج با توییتر

فرق اسپیکر میدرنج با توییتر در این است که میدرنج‌ها، دامنه میانی طیف صدا را پوشش می‌دهند، در حالی که اسپیکر توییتر به پوشش بالاترین طیف دامنه صوتی می‌پردازد.

اخلاف میدرنج با ووفر

تفاوت اسپیکر میدرنج با ووفر در این است که ووفرها دامنه پایین‌تر طیف صدا را پوشش می‌دهند؛ در حالی که همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم کار میدرنج‌ها پوشش طیف میانی صداست. قرار دادن این سه اسپیکر در کنار هم بهترین ترکیب سیستم صوتی ماشین است. به این ترتیب می‌توان به تولید صدایی دقیق‌تر و کامل‌تر دست یافت