میکسر
میکسر

کنسول میکس یا همان میکسر، یک دستگاه الکترونیکی برای ترکیب، تغییر سطح صدا ، طنین صدا و یا داینامیک بسیاری از سیگنال های مختلف صوتی است. مانند میکروفن ها و صدای خوانندگان در یک سیستم صوتی.

صدای ساز هایی مانند درام و ساکسیفون، سیگنال هایی از وسایل الکتریکی ، سینث سایزر ها، و یا موسیقی ضبط شده در دستگاه پخش سی دی و غیره را دریافت میکند و به این دستگاه می فرستد.

.

امروزه یک میکسر (بسته به نوع آن) قادر به کنترل سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال می باشد. سیگنال های اصلاح شده (ولتاژ یا نمونه های دیجیتال) برای تولید سیگنال های خروجی ترکیبی میکس می شوند.

.

میکسر ها کاربرد های گوناگونی دارند. از جمله استودیوهای ضبط صدا، سیستم های صوتی صدا، تلویزیون و فیلم و… یک نرم افزار ساده، ترکیبی از سیگنال های دو میکروفن (که هرکدام از آنها توسط خواننده ها استفاده می شود) را به تقویت کننده ای می رساند. همزمان یک مجموعه صدا را به صورت میکس شده از بلندگوها پخش می کند.

کاربرد آن در اجرای زنده

سیگنال های خروجی از دستگاه ، معمولا به یک آمپلی فایر سپس به بلندگو ها متصل می شود. در بعضی مواقع خود دستگاه دارای آمپلی فایر می باشد. در عمل، میکسر ها کاری  بیش از  میکس ساده ی سیگنال ها می کنند.

.

آنها می توانند تامین کننده ی Phantom Power برای میکروفن های خازنی نیز باشند. پنینگ، فیلتر کردن سیگنال ها، اکولایز ، کانال و ارسال کردن صدا ها (به اتاق کنترل ، هدفون و… بدون تاثیر بر خروجی اصلی میکسر ) از جمله توانایی های میکسر یا همان کنسول میکس است. برخی از آنها، در بورد الکترونیکی خود دارای افکت هایی مانند ریورب هستند. 

ورودی کانال های میکسر، معمولا یک کانال از کانال های ورودی مونو یا استریو هستند. هر کانال دارای دستگیره های دوار، دکمه ها یا فیدرها برای کنترل افزایش و مقادیر (مانند بیس و طنین) سیگنال در هر کانال است. ممکن است که امکان ارسال سیگنال را به یک خروجی متفاوت برای مانیتورینگ، فعال و غیر فعال کردن برخی امکانات میکسر را میسر کند.

بخش کنترل اصلی یا همان فیدر مستر Master Fader ، برای تنظیم سطح سیگنال خروجی کلی میکسر استفاده می شود. بخش کنترل اصلی شامل فیدرهای زیر گروه، فیدر های اصلی، کنترل کننده های سطح BUS و کنترل میکروفون ارتباط با اتاق ضبط، کنترل های Mute ، Solo و غیره می باشد.

Meter سطح صدا (که ممکن است چند میتر با سوزن یا LED باشد) معمولا بالای بخش ورودی و استریو و یا درون ورودی و بخش های اصلی خود هستند. میترهای سطح صدا وقتی که سیگنال ها کلیپ Clip می شوند معمولا به گونه ای این موضوع را نشان میدهند.